Naše děti a peníze

Pokud v rodinách s dětmi se více soustřeďují myšlenky na peníze, je to špatně. A je smutné, že dnes je u nás těchto úplných nebo neúplných rodin s dětmi mnoho. Ať jsou chudé nebo bohaté.

dítě, učit se úsporám

Možná vám to nepřijde, protože pokud se vám daří dobře, nemůžete z různých důvodů ty chudé rodiny vidět. Zde asi platí staré pořekadlo:„sytý hladovému nevěří.“ Každý má samozřejmě své starosti, problémy, vyděláváte, co se dá. Je to jakási honba za penězi. To především. Možná proto se lidé s lhostejností míjejí.

Můžeme žít v míru a v demokratickém státě. To je jistě fajn. Je takový, jaký jsme si ho sami vytvořili. Platíme daně, které samozřejmě též jdou na splácení našeho státního dluhu – především úroků. Je to přesně tak, jako když si půjčíte peníze a splácíte nejdříve úroky, různé poplatky atd.

 

Pokud by byl u nás celorepublikový průzkum, kolik rodin s dětmi strádá po finanční stránce, tak bychom byli nemile překvapeni. I když například oba rodiče vydělávají, přesto jsou zadluženi. Možná i proto, že chtějí svým dětem dopřát jet s nimi na dovolenou jednou za rok. Koupit jim to, co mají ostatní spolužáci… Proč to tak je? Kde je nějaké řešení? Jsou na vině soukromé banky a nebankovní společnosti? Ti si vytvářejí svůj vlastní zisk z našich i státních úroků. Nebo ten už zažitý trend ze západu – klidně si vezmi půjčku, však ji někdy zaplatíš, nám vešla do krve. Vždyť je to tak jednoduché žít na dluh. Není to tak dávno, kdy to bylo jinak. Naši rodiče a prarodiče se báli dluhů, jak čert kříže.

 

Je načase začít vychovávat děti, a samozřejmě i mnoho rodičů, k finanční gramotnosti. Je to jedinečná možnost najít tu správnou cestu k penězům, jak s nimi správně zacházet a NEZADLUŽOVAT SE zbytečně.

peníze, splátky dluhu

Je báječné, že už pár těchto prospěšných společností se podjali jak na školách, tak formou různých vzdělávacích kurzů a přednášek i mimo školních lavic, naučit nejen děti, ale i jejich rodiče správnému hospodaření s penězi.